Scam Coin Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

  12.05.2024
  49
  Scam Coin Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

  Kripto para birimlerinin günümüz ekonomisine dahil olmasıyla dolandırıcılık faaliyetleri de artış gösterdi. İşte bu noktada scam coin ismi ile karşılaşıyoruz. İnsanları dolandırmak için oluşturulan sahte kripto para birimleridir.

  Bu coinler, kripto ekosisteminde yer alan önemli sorundur. Bilinçsiz yatırımcılar bu dolandırıcılık yöntemi yüzünden yüksek miktarda paralarını kaybediyor.

  Sahte Coin Nasıl Anlaşılır?

  • Sahte web siteleri üzerinden proje hakkında belirsiz ve yetersiz bilgiler sunulur. Projeyi yürüten ekip hakkında gerçek bilgileri de burada bulmak tabi ki imkansızdır. Ayrıca whitepaper denilen bilgilendirici metin yanıltıcı ve tutarsız bilgiler içerir.
  • Yatırımcılara kısa süre içerisinde büyük bir kâr vadi sunar. Bu vaatler ise gerçekleşme ihtimali olmayan yüksek oranlar içerir. Bu oranlar ise sadece yatırımcıyı dolandırmak için kullanılır.
  sahte kripto varlıklar
  • Kripto para borsasında yatırımcıların dikkatini çekmek ve yatırımcıları aldatmak için manipülatif pazarlama teknikleri kullanırlar. Yalan yanlış bilgiler içerek reklam kampanyası yürütürler.
  • Sahte kripto paralar genellikle düşük işlem hacmine sahiptir ve global işlem yapılan kripto panellerinde yer almaz. Bu yüzden pump and dump demiş olduğumuz ani yükseliş ve çakılışa sebebiyet verir.

  Scam Coinlerden Nasıl Kaçınılır?

  Son zamanlarda kolay para kazanma düşüncesinde olanlara cazip gelen scam kripto varlıklar ortaya çıktı. Kısa sürede zengin olma vaadi veren koinlerden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var;

  • Diğer borsalarda olduğu gibi kripto varlıklara yatırım yapmadan önce ekibi, proje sürecini ve kullanılan teknolojiyi araştırmak önemlidir.
  • Güvenilir borsalar dışında alım-satım yapmayın. Çünkü açık kaynaklı kodlu yapıdan anlayan ve biraz kripto bilgisi olan kişiler dahi sisteme dahil olabiliyor. Güvenilir borsalar ise sadece sağlam altyapıya sahip coinleri kabul eder.
  • Duygularınızla hareket ederek gerçekçi olmayan vaatlere inanmayın. Korku ve baskı ile yatırım yapmaktan kaçının.
  • Sadece gözden çıkaracağınız miktarlar ile yatırım yapın ve ayrıca yatırım yaparken riske girmekten kaçının.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.