Gürün-Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

  25.03.2024
  78
  Gürün-Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

  Ülkemizin nadide kalan doğal güzelliklerinden biri olan Gökpınar gölü huzur rotanızı buraya belirlemenizde ilk sıralarda yerini alacaktır. Ayrıca hafta sonlarınızda ailenizle ya da arkadaşlarınızla doğa harikası gölün güzelliğine kendinizi bırakacaksınız.

  Gökpınar Gölü Hakkında Efsaneler

  Halk arasında nesilden nesle aktarılarak bugüne gelen hikayeler gölün efsanevi oluşumu hakkında bize bilgiler verir.

  Bu efsanelerden biri; zamanın birinde bir çoban koyunları otlattığı sırada derin bir uykuya dalar. O sırada rüyasında çobana koyunları ile buradan uzaklaşması gerektiği ve buranın su ile dolacağı söylenir. Çoban uyandığında telaşla koyunlarını karşı yamaca ulaştırır. Ardından su kaynamaya başlar ve Gökpınar gölü oluşur. Anlatılan diğer bir hikaye ise kurak bir dönemde su sıkıntısı çekilmektedir. Hayvanları susuz perişan olan bir çoban artık dayanamaz “Ya Rabbim bize su ihsan et” diyerek sopasını yere vurur. O sırada sopanın değdiği yerden sular çıkmaya başlar ve göl şu anki halini alır. Göl o kadar berraktır ki zaman zaman 20 metreyi bulabilen derinliklerinde bile göl tabanı şeffaf bir şekilde görünür. Rengi gökyüzüne benzediği için adını buradan alır.

  Gökpınar Gölü’ne Nasıl Gidilir?

  • Buraya tur şirketleri ile gelebilirsiniz. Günpınar Şelalesi, Gökpınar Gölü ve Somuncu baba külliyesi rotaları tur şirketleri için vazgeçilmezdir.
  • Şahsi araçlarınızla buraya gelmeniz de mümkündür. İçerisinde mesire alanı, kafe, çay bahçesi ve cami mevcuttur.
  • Bir diğer seçenek ise otobüs yolculuğu olmaktadır. Otobüslerle Gürün ilçesine geldiğinizde göle ulaşabilmektesiniz.
  • Sivas merkezine 147 km de olan göl Gürün ilçesinden 10 km kadar uzaklıktadır.
  gürün gölüne nasıl gidilir

  Gökpınar Gölü Dalış Turizmi

  Turistik açıdan da oldukça önemli bir konumda yer alır. Ayrıca yaz ve kış aylarında değişen su rengi ile doğal bir akvaryum özelliği taşır. Burada dalış turizmi yapılmaktaydı ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde gölün sit alanı olması ve berraklığını kaybetmemesi adına dalışa kapatılmıştır.

  ETİKETLER: , , ,
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.