Alternatif Tıp: Sağlıkta Yeni Bir Bakış Açısı

  Alternatif Tıp: Sağlıkta Yeni Bir Bakış Açısı

  Güncel sağlık sistemi içerisinde modern hayatın getirdiği stres ve telaştan dolayı geleneksel tıbbın bizlere tam anlamıyla deva olmadığını görmekteyiz. İşte bu nokta da alternatif tıp, sağlık alanında bize farklı bir bakış açısı sunarak şifaya ulaşma konusunda bize yardımcı oluyor. Bu yazımızda alternatif tıp konusuna sizlerle derinlemesine giriş yapalım.

  Alternatif Tıp Nedir ve Neden Önemlidir?

  Günümüzde yaygın olarak bilinen ve kullanılan geleneksel tıp yönteminin dışında kalan ve doğal tedavi yöntemlerini kullanan sağlık sistemidir. Bu yöntem kronik hastalıkların semptomlarını azaltması, genel sağlık düzeyini artırmak ve kişilerin birçok hastalığından kurtulması yönünde oldukça etki gösterir.

  Tedavi yöntemlerine bakıldığında yan etkisi olmayan bir takım tedavi yöntemleri ile sizi buluşturur. Bitkisel tedaviler, akupunktur, ozon tedavisi, hacamat, sülük uygulaması, aromaterapi, masaj, infrared sauna tedavisi gibi tedaviler alternatif tıp olarak adlandırılır.

  Alternatif Tıp Mı? Tamamlayıcı Tıp Mı?

  Ülkemizde bu isimlendirme konusunda tıp alanında da oldukça yoğun çalışmalar oldukça birlikte Alternatif Tıp ismini kullananlar günümüz tedavi yöntemlerine karşı bir alternatif olduğunu düşündüğünden bu ismi vermiştir. Ancak geleneksel yöntem içinde yetişmiş ve modern tıp biliminin öğretilerine dayalı olarak yetişen kimseler ise Tamamlayıcı Tıp ismini vermektedir. Çünkü bu gibi tedavilerin modern tıp yöntemlerine alternatif değil ancak destekleyici veya tamamlayıcı tedaviler olduğunu söylemektedir.

  Alternatif Tıbbın Tarihçesi

  İnsanlık tarihinde köklü bir geçmişe sahip olan alternatif tıp birçok kültür ve medeniyet tarafından farklı zamanlarda farklı uygulamalarla üzerine koyarak geliştirilmiş bir tıp yöntemidir. Alternatif tıp tarihçesine dair bazı önemli noktalara 4 madde içinde değinmemiz mümkün;

  • Eski Uygarlıkların Tıbbi Uygulamaları: Antik çağlardan başlayarak Çin ve Mezopotamya başta olmak üzere Mısır, Hindistan ve Yunan uygarlıklarında şifacılar tarafından uygulanan bitkisel ilaçların yanı sıra şifa duaları, akupunktur ve yoga gibi uygulamalar karşımıza çıkıyor.
  • Orta çağ ve Rönesans Dönemi: bu dönemde bilim ve tıp alanında gerçekleşen ilerlemeler günümüzde de çokça bilinen Galen ve Hipokrat gibi isimlerin eserlerinin çevrilmesi mümkün oldu. Antik çağlarda uygulanan yöntemler ile yavaş yavaş ortaya çıkan geleneksel tıbbi uygulamalar birleştirilmeye başlangıç çeşitli bitkisel ilaçlar ile üretilen ve günümüze kadar ulaşa gelmiş bazı ilaçlar ortaya çıkarılmıştır. Doğal tedavi yöntemleri ise asla kaybolmamıştır.
  • Modern Alternatif Tıp: Gittikçe ilerleyen geleneksel tıp uygulamalarına karşı özellikle 20 yüzyılın başlarında batı dünyasında tepki mahiyetinde homeopati, osteopati, naturopati gibi yöntemler ortaya çıktı.
  • Günümüz ve Alternatif Tıp: Birçok insan tarafından alternatif tıp, geleneksel tıptan daha fazla tercih edilmeye başladı. Bu durum bütün dünyada dikkat çekici bir hal alınca bu iki tedavi yöntemi birlikte kullanılmaya başlandı. Ancak günümüzde hangi tedavi yönteminin daha etkili ve faydalı olduğu tartışılmaya devam ediyor.

  Alternatif Tıp Yöntemleri ve Uygulamaları

  Onlarca uygulaması ve yöntemi olduğu söylenen alternatif tıbbın bilinen ve en çok tercih edilen birkaç uygulamasını birlikte inceleyelim.

  Hacamat Tedavisi

  Kanı temizlemeyi amaçlayan hacamat tedavisi cilt altına vakum uygulaması yaparak belirli bölgelerdeki kanın çekilmesini sağlar. Acımak kan dolaşımını arttırarak ve toksinlerin üçten atılmasını sağlayarak çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmaya yardımcı olan en bilinen alternatif tıp tedavisidir. Alternatif tıp uygulamaları arasında kökeni en eskiye uzanan tedavilerden biridir.

  Akupunktur Uygulaması

  Geleneksel Çin tıbbına dayanan ve vücuttaki enerji akışını düzenlemeyi sağlayan tıbbi bir yöntemdir. İnce iğneleri vücudun belirli noktalarına yerleştirerek uygulanır. Bu tedavinin temelinde vücudun içindeki enerji akışını dengeye kavuşturmak ve organlarının işlevlerini iyileştirmek vardır.

  Ozon Tedavisi

  Tıbbi amaçla ozon gazının kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisi yöntem ile ozon gazı cilt altına enjekte edilir veya steril olacak şekilde vücudun dışında ozon ile kan teması sağlanarak vücuda aktarılır. Bu sayede kan hücreleri ile ozon etkileşime girerek amaçlanan tedavi başlar.

  Sülük Tedavisi

  Özel yetiştirilen sülüklerin hastanın cildinin üzerinde uygun yerlere yerleştirerek kan emmesi ile gerçekleşen tedavidir. Sülüklerin salgıladığı enzim ve maddeler sayesinde pis kanı emmesi sonucu doğal bir tedavi gerçekleşmiş olur.

  Yukarıda bahsettiğimiz tedavilerin yanı sıra daha birçok farklı doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Burada sadece genel hatlarıyla ve ön plana çıkan alternatif tıp yöntemlerine değinildi.

  Alternatif Tıbbın Faydaları Nelerdir?

  Doğal ve holistik bir tedavinin önünü açan alternatif tıp seçenekleri vücutta fiziksel, zihinsel ve duygusal dengenin iyileşmesini sağlar. Bireyselleştirilmiş bir yaklaşım ile kişiye özel sunulan tedavi planları sayesinde benzersiz sağlık programlarının geliştirilmesinin önü açıldı.

  Alternatif Tıbbın Zararı Var Mıdır?

  Uygulama ve bilgi konusunda eksiklik olduğu durumlarda her alan da olduğu gibi alternatif tıbbında zararlarının olması oldukça muhtemeldir. Yanlış yapılan uygulamalar, bilinçsizce verilen ilaçlar bunların en başında gelecek durumlardır. Bu zararlardan uzak kalabilmek için mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ve kulaktan dolma bilgilere değil bilimsel kanıtlar göz önünde bulundurulmalıdır.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.